Performans Arayan Buraya: Honda Civic Type R, Hyundai Elantra N’e Karşı [Video]

Hyundai N Serisi, ülkemizde daha çok i20 N modeliyle biliniyor olsa da C segmentteki rakiplerine kök söktüren bir Elantra N modeli de bulunuyor. Son kalkış testinde Elantra N, Civic Type R gibi popüler modellere dahi rakip olabileceğini gösterdi. Ancak sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim; Elantra N her iki denemede de Civic Type R‘ın gerisinde kaldı.

Elantra N, 276 beygir gücü ve 392 Nm tork üreten turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli bir motorla donatıldı. Ayrıca bu güç, altı ileri manuel şanzımanla önden çekiş sunuyor. Honda Civic Type R da benzer bir motor yapısına sahip, ancak biraz daha güçlü. Civic’in turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli motoru, 315 beygir gücü ve 420 Nm tork üretiyor.

Hyundai Elantra N ile Honda Civic Type R’ın u şeklindeki kalkış yarışı:

Edmunds Cars’ın son kalkış yarışında, Elantra N önde başlasa da Civic Type R kısa sürede farkı kapatarak yarışı önde tamamladı. Performans karşılaştırmalarında, Civic Type R’ın üstünlüğü net bir şekilde görüldü. Honda, 0’dan 100 km/s hıza 5.7 saniyede ulaşırken, Elantra N bu hıza 5.9 saniyede ulaştı. 400 metre mesafeyi ise Honda 14.0 saniyede 169 km/s hızla tamamlarken, Hyundai 14.3 saniyede 163 km/s hızla tamamladı.

Viraj performansında da Civic Type R öndeydi. Honda, virajlarda 1.34 g kuvveti çekerken, Hyundai 1.31 g kuvveti çekebildi. Bu küçük farklar, Type R’ın kalkış yarışını 37.8 saniyede 191 km/s hızla tamamlamasını sağladı. Elantra N ise bu yarışı 38.6 saniyede 185 km/s hızla tamamladı. Tabii burada Elantra N’in daha uygun fiyatlı bir model olduğunu ve fiyat farkına göre gayet iyi performans sunduğunu belirtmek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x