Bakan İbrahim Yumaklı startı verdi: 81 ilde uygulanacak ‘Orman Benim’ kampanyası başlatıldı

Geçtiğimiz yıllarda özellikle yaz aylarında meydana gelen orman yangıları adeta ciğerlerimizi yaktı.

Binlerce hektarlık ormanlarımız yangınlarda zarar görünce süratle harekete geçildi.

Alınan söndürme uçaklarıyla yeni bir filo kuruldu ve sorunun çözümü konusunda kritik bir eşik aşıldı.

Şu an envanterde olası bir yangına karşı 105 helikopter, 26 uçak, 5 bin kara aracı ve 14 insansız hava aracı bulunuyor.

Türkiye orman yangınlarıyla mücadele için kendi filosunu kurdu

Bir diğer yanda ise orman yangınlarının önlenmesine yönelik toplumsal çalışmalara da ağırlık veriliyor.

Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü, orman yangınlarını önlemek için orman yolları, yangın önleme şeritleri, orman bakımı, enerji nakil hattı altları yakınında yanıcı etmenlerin temizliği gibi birçok çalışma yürütüyor.

‘Orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı’

orman yangınlarıyla mücadelede yürütülen çalışmalarda yangın öncesi alınması gereken önleyici tedbirler temel strateji olarak belirlendi.

Bu kapsamda orman yangınlarının önlenmesi, olası yangın sayılarının ve şiddetinin düşürülerek çevreye olan zararların en aza indirilmesi, vatandaşlarda orman yangınlarının çıkmasını önleme bilincinin oluşturulması amacıyla bütün illerde uygulanacak “Orman Benim” kampanyası başlatıldı.

Kampanyayı Bakan Yumaklı başlattı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın Muğla’da düzenlenen törenle başlattığı kampanya ile orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin yanı başındaki yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması) ve çöplerin temizlenmesiyle orman yangınlarının olumsuz etkilerinin azaltılması hedefleniyor.

Törende konuşan Yumaklı, ormanların mutlak suretle korunması gereken en nadide doğal kaynaklar arasında bulunduğuna dikkati çekti.

Yaz aylarının gelmesiyle ormanların yangın tehdidi altında olduğunu belirten Yumaklı, “Bu hadise hepimizin yüreklerini dağlasa da orman yangınlarının ülkemizin doğal gerçeklerinden biri olduğunun altını çizmek isterim. Ancak, alınacak önlemlerle ihmaller sonucu meydana gelen orman yangınlarını en aza indirebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Ormanların temiz tutulması hayati önemde”

Yumaklı, orman varlığını vatandaşlarla artırdıklarını vurgulayarak, şimdi de vatandaşlarla korumak için “Orman Benim”

Orman yangınlarıyla mücadelede önceliklerinin yangını çıkmadan önlemek olduğunu bildiren Yumaklı, şunları söyledi:

“Bunun için mücadelemizde yangını önleme faaliyetleri ayrı bir öneme sahip. Toplumun her kesimini bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri ile başlayan mücadele sürecimiz, yürüttüğümüz bir takım teknik çalışmalar ve bakım faaliyetleriyle devam ediyor. Orman yangınları ile mücadele için ayrıca ekosistemimizi yangına dayanıklı hale getirme çalışmaları yürütüyoruz.

“7’den 70’e tüm vatandaşların sorumluluğunda”

Yumaklı, doğaya atılan cam, plastik, kağıt gibi atıkların orman yangınına sebep olmaları dolayısıyla son derece tehlike arz ettiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Kampanyanın başarılı olacağından şüphesinin bulunmadığını kaydeden Bakan Yumaklı, destek veren sivil toplum kuruluşları, paydaşlara ve vatandaşlara teşekkür etti.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x